Úvodná stránka / Aktuálne spravodajstvo / Odborári v železničných podnikoch chcú vyššie mzdy o 4 %

Odborári v železničných podnikoch chcú vyššie mzdy o 4 %

Zamestnávatelia v troch železničných spoločnostiach navrhujú zachovať mzdy pracovníkov v budúcom roku na terajšej úrovni. Predseda Odborového združenia železničiarov František Petroci pre agentúru SITA priznal, že požiadavku odborárov na zvýšenie miezd v súčasnej ekonomickej situácii považuje za prehnanú.

BRATISLAVA 3. decembra (SITA) - Predstavy zamestnancov a zamestnávateľov troch železničných spoločností o výške priemernej mzdy pracovníkov v roku 2010 sa rozchádzajú. Pokiaľ odborári navrhujú v rámci kolektívneho vyjednávania nárast miezd v budúcom roku o 4 %, zamestnávatelia hovoria o zachovaní ich súčasnej úrovne. Predseda Odborového združenia železničiarov František Petroci pre agentúru SITA priznal, že požiadavku odborárov v súčasnej ekonomickej situácii považuje za neúmerne prehnanú. "Naším záujmom je, aby sme uzatvorili kolektívne vyjednávanie do konca roku a pracovníci mali v roku 2010 pocit sociálnej stability," uviedol Petroci.

"V situácii, v ktorej sa nachádzame, sme stanovili dve základné podmienky. Prvá je sociálna stabilita z pohľadu zamestnanosti. Hľadáme možnosť kompromisu so zamestnávateľmi a predĺženia platnosti kolektívnych zmlúv na rok 2010. Druhá je samostatné kolektívne vyjednávanie o mzdách," povedal ďalej Petroci. Kolektívne vyjednávanie pokračuje, pričom zamestnávatelia trvajú naďalej na nulovom raste budúcoročných miezd pracovníkov Železníc Slovenskej republiky, Železničnej spoločnosti Slovensko a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia.

Petroci nechce predbiehať vývoj rokovaní pred podpisom kolektívnych zmlúv. "Je viacero nástrojov, ako môžete dospieť k uzavretiu kolektívnej zmluvy. Dnes nemôžem povedať, aké nástroje sa použijú," povedal Petroci. K otázke, či nevylučuje aj využitie možnosti štrajkovej pohotovosti na železnici ako pred rokom, sa priamo nevyjadril. Zákon podľa Petrociho umožňuje uzavrieť kolektívnu zmluvu aj prostredníctvom sprostredkovateľa, rozhodcu a štrajku.

© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Mediálni partneri

INFORMATICI.SK - job pre každého informatika Slovník cudzích slov NATANKUJ.SK ZIVE.SK Porada.sk - spolu vieme viac PIS.SK - Prešovské internetové správy JOBAGENT.SK - práca na Slovensku i v zahraničí JOJ.SK - Vaša online televízia, noviny, šport, video, foto, blog Zzz.sk - zoznam zdravotníckych zariadení SITA.SK - Slovenská tlačová agentúra ZDRAVIE.SK - pre Tých, čo chcú vedieť viac 24 hodín - online denník pre všetkých education.sk - vzdelanie, kurzy, konferencie, školenia OBCHODNICI.SK - kariéra pre obchodníkov TURISTIKA.SK - pre vačší zážitok z cesty i výletu NetSuccess - Váš úspech na internete DATAMAX - užitočný zdroj informácií o firmách Zones.sk - zóny pre každého študenta BioCesta.sk - Internetový obchod, recepty a diskusie SERVUS.SK - váš autostop portál

Úvodná stránka |  Prehľad platov |  Zapojte sa do prieskumu |  Spravodajstvo |  Spolupráca |  Kontakt


© JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie údajov ako aj štruktúry údajov pre komerčné použitie bez predchádzajúceho písomného súhlasu prevádzkovateľa je výslovne zakázané.