Úvodná stránka / Aktuálne spravodajstvo / V evidencii úradu práce v Kežmarku sú ľudia aj vyše 20 rokov

V evidencii úradu práce v Kežmarku sú ľudia aj vyše 20 rokov

Viac ako 1000 nezamestnaných v okrese Kežmarok je bez práce vyše desať rokov. Nezáujem o prácu je podľa riaditeľa úradu práce spôsobený nielen nízkym vzdelaním, ale aj zlým nastavením sociálneho systému u nás.

KEŽMAROK 10. októbra (SITA) – Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Kežmarku sú nezamestnaní, ktorí sú v evidencii úradu už viac ako 20 rokov. „Sú tu od roku 1991, keď vznikli úrady práce a keď sa začala robiť evidencia,“ uviedol na tlačovej besede v Kežmarku riaditeľ úradu Ivan Kotora. V okrese Kežmarok je momentálne miera nezamestnanosti na úrovní 29,2 %, čo znamená, že v evidencii Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Kežmarku je 8 827 uchádzačov o zamestnanie. Nezamestnanosť sa celý rok pohybuje medzi 28 až 29,5 %. V evidencii Úradu je vyše 1 000 ľudí, ktorí sú už viac ako desať rokov nezamestnaní.
   Najväčšiu skupinu nezamestnaných v evidencii úradu tvoria ľudia s nízkym vzdelaním. Ide o ľudí maximálne s výučným listom alebo so skončenou, prípadne neukončenou základnou školou. V okrese sú v evidencii úradu desiatky ľudí, ktorí základnú ukončili už na prvom stupni. Sú to ľudia, ktorí nemajú žiadne pracovné návyky a minimálne vedomosti a zručnosti a sú veľmi ťažko uplatniteľní na trhu práce. „Týchto osôb je približne 75 % evidovaných,“ uviedol Ivan
   Podľa Ivana Kotoru je za vysokým počtom nezamestnaných, ako aj za príčinou veľkého množstva dlhodobo nezamestnaných, nastavenie súčasného sociálneho systému. Podľa Kotoru sa ľuďom dlhodobo nezamestnaným a s nižším vzdelaním pri predpoklade, že pri zamestnaní sa dostanú minimálnu mzdu, neoplatí ísť pracovať. Zdôvodňuje to tým, že ľudia v sociálnej sieti majú množstvo benefitov, ktoré by po nástupe do práce stratili. Okrem samotných sociálnych dávok dostávajú nezamestnaní napríklad aj príspevky na dochádzku detí do školy, príspevok na dopravu, príspevok na stravu, príspevok na učebné pomôcky, príspevok na bývanie, aktivačné príspevky, ochranné príspevky. Rodina s troma deťmi v prípade zamestnania oboch rodičov, ak by prišla o všetky benefity, tak jej príjem z práce by bol 65 eur. „To je rozdiel medzi mzdou a sociálnym systémom,“ povedal Kotora. V prípade piatich detí by to bolo 150 eur. Druhým dôvodom, prečo sa dlhodobo nezamestnaným neoplatí zamestnať sa, je priestupková imunita a rôzne nedoplatky. „Pokiaľ je občan v hmotnej núdzi, zo zákona je nevymožiteľná pokuta, priestupok alebo pohľadávka,“ uviedol Kotora. Pre množstvo ľudí je tak podľa Kotoru práca v súčasnosti nezaujímavým benefitom. Ako perličku uvádza nábor zamestnancov pre automobilku v Trnave, ktorý robili v Kežmarku. Firma ponúkala za prácu pri páse v čistom 500 až 600 eur. Okrem toho bezplatné ubytovanie, jedno teplé jedlo denne, dvakrát náhradu cesty Kežmarok – Trnava. „Pozvali sme na výberové konanie 300 osôb. Záujem o prácu prejavilo 11 nezamestnaných,“ povedal Kotora. Na výberové konanie pritom pozývali len mladých ľudí bez rodín a ľudí, ktorí poberajú sociálne dávky, prípadne nepoberajú žiadne dávky.

© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Mediálni partneri

INFORMATICI.SK - job pre každého informatika Slovník cudzích slov NATANKUJ.SK ZIVE.SK Porada.sk - spolu vieme viac PIS.SK - Prešovské internetové správy JOBAGENT.SK - práca na Slovensku i v zahraničí JOJ.SK - Vaša online televízia, noviny, šport, video, foto, blog Zzz.sk - zoznam zdravotníckych zariadení SITA.SK - Slovenská tlačová agentúra ZDRAVIE.SK - pre Tých, čo chcú vedieť viac 24 hodín - online denník pre všetkých education.sk - vzdelanie, kurzy, konferencie, školenia OBCHODNICI.SK - kariéra pre obchodníkov TURISTIKA.SK - pre vačší zážitok z cesty i výletu NetSuccess - Váš úspech na internete DATAMAX - užitočný zdroj informácií o firmách Zones.sk - zóny pre každého študenta BioCesta.sk - Internetový obchod, recepty a diskusie SERVUS.SK - váš autostop portál

Úvodná stránka |  Prehľad platov |  Zapojte sa do prieskumu |  Spravodajstvo |  Spolupráca |  Kontakt


© JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie údajov ako aj štruktúry údajov pre komerčné použitie bez predchádzajúceho písomného súhlasu prevádzkovateľa je výslovne zakázané.