Úvodná stránka / Aktuálne spravodajstvo / Reformu daní a odvodov už parlament neschváli

Reformu daní a odvodov už parlament neschváli

Zastavenie plánovanej reformy pripraví podľa personálnej agentúry ProAct People Slovensko štát o stovky miliónov eur, a to najmä ďalším oddialením regulácie dohôd o pracovnej činnosti, ktoré sa stali populárnym nástrojom, ako obchádzať odvodové povinnosti.

BRATISLAVA 13. októbra (SITA) - Daňovo-odvodovej reforme je podľa ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála koniec. Ako uviedol po štvrtkovom rokovaní vlády, je mu to ľúto, pretože na nej pracovali vyše roka a bola by pre ľudí prínosom. Mihál nevidí šancu, že by prešiel akýkoľvek návrh zákona, ktorý by zásadným spôsobom ovplyvnil dianie na Slovensku. "Okrem štátneho rozpočtu nie je možné očakávať, že by v parlamente nejaký zásadnejší návrh prešiel," dodal Mihál.
   Zastavenie plánovanej reformy pripraví podľa personálnej agentúry ProAct People Slovensko štát o stovky miliónov eur, a to najmä ďalším oddialením regulácie dohôd o pracovnej činnosti, ktoré sa stali populárnym nástrojom, ako obchádzať odvodové povinnosti. "Počet ľudí, ktorých práca kopíruje zamestnanecký pomer, no pracujú na dohody, je dnes zhruba o 15 % vyšší než vlani. Odhadujeme, že na dohodu už pracuje vyše 630 tis. ľudí," informoval konateľ agentúry Peter Paška. Ako ďalej uviedol, ak by bol priemerný príjem z jednej dohody, kde sa neplatia žiadne odvody, len 350 eur, znamená to, že štát ročne len pri dohodách prichádza o takmer 265 mil. eur. Odvodová reforma totiž plánovala zaviesť pri práce na dohodu 10-percentný odvod. "Dohoda o vykonaní práce je pritom inštitútom, ktorý v EÚ okrem Slovenska využíva iba Česká republika," dodal Paška.
   Základom pre výpočet daní a odvodov sa mala od začiatku budúceho roka stať superhrubá mzda. Malo ísť o hrubú mzdu zamestnanca zvýšenú o odvody zamestnávateľa s výnimkou súčasného poistného na úrazové poistenie. Reforma mala súčasne zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod, ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní. Zdravotný odvod mal byť pre všetkých 9 %. Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov mala byť 19 %, pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) 13 % a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 %. Paušálne výdavky pre SZČO vo výške 40 % sa mali obmedziť horným limitom na úrovni životného minima v sume 200 eur mesačne. Nezdaniteľná časť základu dane sa mala znížiť z 19,2-násobku životného minima na 18-násobok životného minima pre každého daňovníka.

© 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Mediálni partneri

INFORMATICI.SK - job pre každého informatika Slovník cudzích slov NATANKUJ.SK ZIVE.SK Porada.sk - spolu vieme viac PIS.SK - Prešovské internetové správy JOBAGENT.SK - práca na Slovensku i v zahraničí JOJ.SK - Vaša online televízia, noviny, šport, video, foto, blog Zzz.sk - zoznam zdravotníckych zariadení SITA.SK - Slovenská tlačová agentúra ZDRAVIE.SK - pre Tých, čo chcú vedieť viac 24 hodín - online denník pre všetkých education.sk - vzdelanie, kurzy, konferencie, školenia OBCHODNICI.SK - kariéra pre obchodníkov TURISTIKA.SK - pre vačší zážitok z cesty i výletu NetSuccess - Váš úspech na internete DATAMAX - užitočný zdroj informácií o firmách Zones.sk - zóny pre každého študenta BioCesta.sk - Internetový obchod, recepty a diskusie SERVUS.SK - váš autostop portál

Úvodná stránka |  Prehľad platov |  Zapojte sa do prieskumu |  Spravodajstvo |  Spolupráca |  Kontakt


© JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie údajov ako aj štruktúry údajov pre komerčné použitie bez predchádzajúceho písomného súhlasu prevádzkovateľa je výslovne zakázané.