Úvodná stránka / Aktuálne spravodajstvo / Priemerná mesačná mzda bola za polrok 763 eur

Priemerná mesačná mzda bola za polrok 763 eur

Medziročne sa zvýšila o 3 %

BRATISLAVA 6. septembra (SITA) - V prvom polroku tohto roku dosiahla priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve 763 eur. Medziročne sa zvýšila o 3 %. Reálna mzda však klesla o 0,6 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
   Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca hospodárstva v druhom štvrťroku aktuálneho roku medziročne vzrástla o 3 % na 781 eur. Vyšší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne znížila o 0,9 %. Sezónne očistená nominálna mzda sa oproti prvému štvrťroku 2011 zvýšila o 0,7 %.
   Najvyššiu priemernú nominálnu mesačnú mzdu mali zamestnanci vo finančných a poisťovacích činnostiach 1 693 eur. V informačných a komunikačných činnostiach to bolo 1 482 eur a v dodávke elektriny a plynu 1 477 eur. Najnižšiu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách 479 eur, v ostatných činnostiach 575 eur a v poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove 580 eur, z toho v poľnohospodárstve 579 eur.
   Najvyšší prírastok nominálnej mzdy v druhom štvrťroku tohto roku zaznamenali v dodávke elektriny a plynu, a to o 14,9 %. Vo finančných a poisťovacích činnostiach rástla o 11,6 %, v ťažbe a dobývaní o 9,1 % a v informačných a komunikačných činnostiach o 8,3 %. Mzda sa znížila len vo verejnej správe, obrane a sociálnom zabezpečení o 3,4 %.
   Priemerná nominálna mesačná mzda vzrástla v malých podnikoch do 19 zamestnancov o 6,7 % na 696 eur a v podnikoch s 20 a viac zamestnancami o 2,9 % na 891 eur. V príspevkových organizáciách ostala na úrovni 681 eur, v rozpočtových organizáciách klesla o 2,4 % na 770 eur.
   Vo všetkých krajoch bola priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca medziročne vyššia ako v druhom štvrťroku 2010. Najviac sa mzda zvýšila v Trnavskom kraji o 4,9 %. V ostatných krajoch bol medziročný prírastok mzdy v intervale od 0,9 % (Košický kraj) do 4,4 % (Nitriansky kraj). Vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo bola priemerná nominálna mesačná mzda len v Bratislavskom kraji, kde dosahovala 997 eur. V ostatných krajoch sa hodnota mzdy pohybovala od 592 eur (Prešovský kraj) do 729 eur (Trnavský kraj).

  © 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Mediálni partneri

INFORMATICI.SK - job pre každého informatika Slovník cudzích slov NATANKUJ.SK ZIVE.SK Porada.sk - spolu vieme viac PIS.SK - Prešovské internetové správy JOBAGENT.SK - práca na Slovensku i v zahraničí JOJ.SK - Vaša online televízia, noviny, šport, video, foto, blog Zzz.sk - zoznam zdravotníckych zariadení SITA.SK - Slovenská tlačová agentúra ZDRAVIE.SK - pre Tých, čo chcú vedieť viac 24 hodín - online denník pre všetkých education.sk - vzdelanie, kurzy, konferencie, školenia OBCHODNICI.SK - kariéra pre obchodníkov TURISTIKA.SK - pre vačší zážitok z cesty i výletu NetSuccess - Váš úspech na internete DATAMAX - užitočný zdroj informácií o firmách Zones.sk - zóny pre každého študenta BioCesta.sk - Internetový obchod, recepty a diskusie SERVUS.SK - váš autostop portál

Úvodná stránka |  Prehľad platov |  Zapojte sa do prieskumu |  Spravodajstvo |  Spolupráca |  Kontakt


© JOBAGENT.SK, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Akékoľvek kopírovanie údajov ako aj štruktúry údajov pre komerčné použitie bez predchádzajúceho písomného súhlasu prevádzkovateľa je výslovne zakázané.